Tydzień Książek Zakazanych

„Tydzień Zakazanych Książek” to coroczne, międzynarodowe wydarzenie, które ma na celu położenie nacisku na wolność czytania.

„Każdy rodzaj cenzury, czy to rządowej czy też kulturalnej, wynika w rzeczywistości z tego samego: ze strachu.
Z przekonania, że zezwolenie na ujawnienie jakiejś mowy, książki, sztuki, filmu czy sekretu o wadze państwowej będzie w pewnym stopniu zagrożeniem dla władz.”
Jonathan Green

Zwraca uwagę na historyczne i obecne próby cenzurowania książek w bibliotekach i szkołach. Tydzień Zakazanych Książek (Banned Books Week) został zainaugurowany w latach 80. XX wieku w czasach protestów i sprawy Sądu Najwyższego Island Trees School District, który orzekł, że urzędnicy szkolni nie mogą zakazywać książek w bibliotekach tylko z powodu ich zawartości. To także podkreślanie ważności wolnego i swobodnego czytania.

Z okazji tego święta w bibliotece szkolnej zorganizowano wystawę poświęconą książkom zakazanym i zorganizowano konkurs plastyczny pt. „Cenzura”. Jury w składzie: p. Agata Kurzępa, p. Wioletta Klepacz oraz p. Iwona Ćwiklińska wyłoniło następujących laureatów:

  1. miejsce ex aequo: Weronika Bajerska (kl. 3 LoA) i Weronika Dolatowska (kl. 2 LoA)
  2. miejsce – Filip Świerczyński( kl. 4 TiD)
  3. miejsce – Klaudia Wysocka (kl. 3 LoA)

Wyróżnienia otrzymali Mikołaj Wrzyszcz (kl. 2 Tdc) i Jakub Zaborowski (kl. 2 LoB).

Wręczenia nagród w dniu 12.10.2022 r. dokonał wicedyrektor p. Janusz Karczmarczyk. Gratulujemy!

Organizatorki: p. W. Klepacz, p. A. Kurzępa

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
Skip to content