Współpraca ZSS z UMK w Toruniu przy projekcie „Mój region – mój język – moja historia”

28 września 2021 r – w ramach współpracy nawiązanej z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu – odbyło się spotkanie z profesorem UMK dr hab. Michałem Głuszkowskim, realizującym projekt naukowy „Mój region – mój język, moja historia”. Jego celem jest zebranie materiału etnograficzno – historyczno – językowego dotyczącego naszego regionu.

Współpraca polegać będzie na zbieraniu przez uczniów i rejestrowaniu w formie dźwiękowej historii osób do dziś posługujących się gwarą kujawską. Pozwoli to na ocalenie od zapomnienia ciekawych gawęd, istotnych dla lokalnej społeczności oraz wzbogaci monografię naukową przygotowywaną przez naukowca i jego zespół.

Podczas wykładu omawiającego założenia projektu profesor zaprezentował najważniejszą wiedzę na temat zróżnicowania gwarowego w naszym kraju oraz scharakteryzował mowę kujawską, odwołując się do publikacji Antoniego B. Łukaszewicza – popularyzatora Kujaw.

Po wykładzie odbyły się warsztaty związane z techniczną stroną realizacji projektu: zasadami obowiązującymi podczas nagrań terenowych i poprawnym ich wykonywaniem.

W spotkaniu uczestniczyły klasy: 1Tdc, 1Loa, 3Tdc i 3Tid wraz z opiekunami.

Koordynator przedsięwzięcia: p. Jolanta Dankiewicz.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
Skip to content