Wizyta potomków włocławskich Żydów

14 maja 2023 r. we Włocławku miała miejsce wizyta członków Stowarzyszenia Potomków Żydów Polski Centralnej.

Przylecieli do Polski aż z siedmiu krajów w celu odwiedzenia miast, w których żyli ich przodkowie.

Uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunami – p. Anitą Kaniewską – Kwiatkowską i p. Robertem Feterem – jako partnerzy Stowarzyszenia uczestniczyli w spotkaniu zorganizowanym we włocławskiej Starej Remizie. Młodzież opowiedziała o zrealizowanych projektach, których celem jest przywracanie pamięci na temat historii społeczności żydowskiej we Włocławku i w Polsce. Goście przybyli na to spotkanie otrzymali specjalnie przygotowane pudełka z Qr Code, zawierające informacje na temat miejsc związanych z przedwojenną społecznością żydowską we Włocławku. Uczestniczyli również w spacerze śladami włocławskich Żydów.

W tym dniu odsłonięto tablicę upamiętniającą braci Harendorfów, którzy wybudowali kamienicę przy ulicy Cyganka 24 i uruchomili tam pierwszą we Włocławku elektrownię.

Dla społeczności szkolnej było to bardzo ważne wydarzenie ze względu na długoletnią współpracę z jedną z działaczek Stowarzyszenia – p. Marią Galbraith, która zaprosiła szkołę do realizacji przedsięwzięcia. Spotkanie umożliwiło wymianę doświadczeń i osobiste, wartościowe rozmowy, pełne pozytywnych emocji.

Jesteśmy dumni, że mogliśmy uczestniczyć w wydarzeniu tak ważnym dla Włocławka i jego mieszkańców.

Koordynatorzy przedsięwzięcia: p. Anita Kaniewska – Kwiatkowska, p. Robert Feter.

Informacje w mediach:

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
Skip to content