Tydzień Zakazanych Książek

„Tydzień Zakazanych Książek” to coroczne, międzynarodowe wydarzenie, które miało swój początek w latach 80. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Ideą obchodów jest zwrócenie uwagi na zjawisko cenzury w literaturze oraz potrzebę dialogu o: tolerancji, zachowaniu wolności słowa i prawie do formułowania własnych opinii.

To także podkreślanie ważności wolnego i swobodnego czytania. Inicjatywa skupia wszystkich zainteresowanych literaturą – bibliotekarzy, księgarzy, wydawców, dziennikarzy, nauczycieli i czytelników – we wspólnym wspieraniu wolności czytania. W tym roku święto przebiegało pod hasłem „Książki nas łączą. Cenzura nas dzieli”.

Z okazji „Tygodnia Zakazanych Książek” w bibliotece szkolnej przygotowano wystawę poświęconą historii święta oraz książkom, które na przestrzeni lat, ze względu na różne uwarunkowania, uznawano za szkodliwe i niebezpieczne. Głównym celem przedsięwzięcia było zachęcenie społeczności ZSS do dyskusji o znaczeniu wolności słowa i problemie cenzury w literaturze oraz o wydawnictwach, które próbowano usuwać ze szkół, bibliotek i księgarń lub ograniczać do nich dostęp, wycofując z obiegu lub umieszczając na tzw. „czarnych listach”.

Organizatorzy: p. W. Klepacz, p. A. Kurzępa

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com
Skip to content